Sarıyer’li Hanımlar, 14 Şubat’ta “Şiddete Hayır” dedi

15 Şubat 2013, Cuma, 1:08 | Guncel, Kültür ve Eğitim | 482 okundu | 0 yorum
Sarıyerli kadınlar, Sevgililer Günü’nde "kadına şiddete hayır" dedi ve dünyada 160 ülkede eşzamanlı olarak düzenlenen Sen de 1 Ol! eylemindeki yerlerini aldılar.

 

Kadına yönelik şiddete karşı dans eden yurttaşlar, sevgi dolu bir yaşam için omuz omuza verdi. Sarıyer Belediyesi’nin desteğiyle İstinye Park Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe Belediye Başkanı Şükrü Genç de katıldı.

Sarı Platform Derneği, Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri, Darüşşafaka Lavita Organizasyonun de desteği ve Dans Hocası Turgay Güloğlu’nun hazırladığı program dahilinde  kadına şiddete hayır için dans ettiler.

Birkaç cümle ile “Sen de 1 Ol!”

Sarıyer Belediyesi Başkan Yrd. Sevgi Atalay, “Kadına önem veren, kadını koruyan bir etkinlik”

Güzel bir farkındalık yaratmış bu etkinlik. Sevgililer günü alışveriş ya da alışverişe çılgınlığına yönlendilen bir gündü.  Bu etkilikle hem sosyal içeriği olan, kadına önem veren, kadını koruyan bir etkinlik olmuş.  Bu etkinlik Sarıyer’de bir ilk kadınlarımız için bir ilk.

Sarıyer Belediyesi Başkan Yrd. Adnan Ayber, “Kadın olarak gücünüzü farkına varın”

Kadına şiddet olurmu, “evde rahat etmek istiyorsan, hanımlara itaat et” ilkemiz bu. Dünyada şiddetin son bulması için  kadınlar olarak güçlerini farkında olmalarını diliyorum. Sarıyer’deki Sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bu etkinliğin içinde Sarıyerli vardır, dışarıdan insanlar vardır, kadınlar vardır, emeği geçen herkesi kutluyorum.

Ayşe Ünlü, Dünyada bir milyar kadının şiddet görmesi vahşettir. Ama  “Dünyada bir milyar kadına dahil olmak devrimdir. Önemli olan çözümlerle birlikte bu enerjiye devam etmektir. Farkındalık yaratmaktır” dedi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç “Kadına terör, şiddet neden artıyor”

“Bugün valentine’s day ulaslararası bir gün, bir hanfendiyle başlayan başta sevgi üzerine sevgililik üzerine kurulmuş bir günken, son zamanlarda kadına şiddet, kadına terör, tecavüz, enses baskı gibi dünyada terörün lanetlenmesine dönüştü. Kadına şiddet olmasın, kadın ikinci sınıf muamelesi görmesin diyoruz. Çeşitli hediyelerle günü kutluyouz. Ama  işin altında yatan çözülmesi gereken bir şey var. Kadına terör, şiddet neden artıyor. Ekonomik şartlar, çevre baskısı, namus kavramı, iş sorunları çözülmesi gereken ana şeyler bunlar. Eğitimi geri çekerseniz, toplumu eğitimsizleştirirseniz,  geçim şartlarını iyileştirmezseniz, işsizliğe çözüm bulamazsanız, işte bir erkeğin çocuğuna, karısına, topluma olan çaresizliği bir noktada toplanıyor ve sabah en kolay şeyi yapıyor sabah karısını dövüyor. Geçim standartları çok zayıf.”

“Türk toplumunda geriye giden bir şey var ki o da namus kavramı. Birey çevresinden, kahvede duyduğu kötü haberleri kendi üzerinde seneryolaştırıyor ve maalesef ölümlere varan sonuçlar doğuruyor. Günler orda kutlanıp bitmemeli. Yaşamın her anında olmalı. Kaynak noktalarını bulup, bizlerin, devlet yöneticilierinin bunu gelenek haline getirip bu sorunları ortadan kaldırmaya yönelik çözümler bulması lazım.

Bizler,  yaşamda huzur için gerekli kuralları temin etmeye çalışıyor, sevgi üzerine kurmaya çalışıyoruz” dedi.

 

DSCF5595 DSCF5586 DSCF5565 DSCF5559 DSCF5553 DSCF5532 DSCF5520

 

 

 

Benzer Yazılar


Anahtar Kelimeler:

YORUM YAZ


Henüz yorum yapılmamış.